IDUFIRMA

Idufirma rubriigris avaldan olulisemaid sündmusi ja teetähiseid, mis tulevad ette seoses idufirmaga Brandlyse. Kindlasti leiad siit populaarteadusliku ülevaate olulisematest arendustest.

sven-anderson-2.jpg

Foto: erakogu, TÜ Ideelaboris 2017 aastal

Automatiseeritud humanitaaria

Pedagoogikas rõhutakse nüüdisajal võimsalt laste huvidele ja annetele, mis tuleb leida kiiresti ja varakult. Ma ei tea, miks nende leidmine on võimalikult noores eas vajalik. Samas eeldada võib, et see tuleb kasuks hilisemas eas karjääri valikute tegemisel. Samuti ühiskonna etaloni, õnne, poole lähenemisel. Samas pean tunnistama, et kuni ülikoolis BA lõpetamiseni tegin ma kõik selleks, et püüelda praktiliste lahenduste poole ning vältida teadust. Põhjuseks on internaliseeritud arusaam, et humanitaarid on muidusööjad. Samal ajal tegeledes ikka edasi kunstiga, filosoofiaga ja kõikvõimalike ideede väljamõtlemisega. Teisiti öeldes, ma tegelesin unistamisega. Viimase tagajärg oli see, et unistasin viimati automaatiseeritud semiootikast. Laiemalt aga humanitaariast.

Formaalse humanitaariaga olen tekitanud osades inimestes põnevust, teistes põlgust. Põhjuseks on inimeseks olemine ja selleks jäämine, kui arvutite abil kõik tegevused saavad suureks tööstuslikuks masinavärgi osaks.

Väide, et inimene koos oma loometegevusega kaotab oma unikaalsuse kui matemaatika tungib humanitaariasse, on non-sensical. Loomingulisus jääb alles, lihtsalt see võtab teise vormi. Formaalsed keeled teevad võimalikuks humanitaarselt mõelda tegevustest, protsessidest ja inimestest, mida varem ei olnud võimalik teha. Humanitaarne maailm vajab nö objektiivset lähenemist, et ise laienenda ning tungida tundmatutesse sfääridesse. Las, arvud avavad meile maailma nagu nad on seda seni teinud.  

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.